20 | 07 | 2019

DZIEŃ PRZECIW OTYŁOŚCI

W kwietniu odbył się Dzień Przeciw Otyłości.  Wpisał się on w realizowany od września Program Przeciwdziałania Wadom Postawy.

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia, rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 miliona osób
Wysokokaloryczna dieta, brak ruchu, nadmierne spożywanie cukru, soli i produktów wysoko przetworzonych oraz wielogodzinne spędzanie czasu przed monitorem komputera i telewizorem to tylko niektóre z codziennych zachowań, które prowadzą do gromadzenia się zbędnych kilogramów. W efekcie mogą pojawić się choroby, takie jak cukrzyca typu II, choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienie całego układu kostno–stawowego, miażdżyca, a także problemy psychiczne.
Najskuteczniejszą metodą walki z otyłością jest gruntowna i stała zmiana nawyków żywieniowych oraz regularna aktywność fizyczna. Proces odchudzania powinien być zdrowotny, a więc oprócz redukcji masy ciała obejmować, także bardzo ważne w tym procesie aspekty wsparcia psychologicznego oraz motywacji do uprawiania aktywności fizycznej. Dieta i program treningowy, muszą być indywidualnie dostosowane do osoby chorej oraz regularnie kontrolowane.

W czasie lekcji wychowania fizycznego na wstępie uczniowie obejrzeli prezentację na gazetce szkolnej nt. zasad zdrowego odżywiania i jego wpływu na rozwój i funkcjonowanie organizmu człowieka. W dalszej części podkreślono istotę połączenia odpowiedniego odżywiania z codzienną aktywnością ruchową nie tylko w szkole, ale i poza nią. Wyjaśniono również uczniom pojęcie tzw. „Diety zbilansowanej”. Na zakończenie nauczyciele wychowania fizycznego omówili zasady dotyczące sposobu odżywiania się, spędzania wolnego czasu, dbałości o swoje zdrowie i kondycję fizyczną.

tekst i foto: Stanisław Smugorzewski